Opinnoista lisäkipinää töihin
Meillä tuetaan ajatusta, että työntekijä haluaa kehittyä ja kehittää, sanoo Rovakairan palveluasiantuntija Anna Pesonen.
Rovakairan asiakaspalvelussa puhaltavat uudet digituulet, sillä uusi online-palvelu on pian käyttöönottovaiheessa. Palvelun kehittämishanke valmisteltiin huolella, ja sen tueksi syntyi ajatus yhdistää kehitystyö opintoihin.
– Tämä idea opinnoista tuli työnantajalta, ja tartuin siihen heti. Ei ole kaduttanut, sillä opiskelu oli todella mielekästä ja sain suoritettua opinnot työn ohessa, Pesonen kertoo.
Nyt taskussa on tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto, joka täydentää mainiosti aiempaa tradenomitutkintoa. Käytännössä opiskelu sisälsi tapaamisia kerran kuussa, ryhmätöitä, ennakkotehtäviä ja toi mukaan paljon uusia näkökulmia.
– Opiskeluryhmässä oli mukana ihmisiä erilaisista taustoista ja työpaikoista. Kokemusten vaihto ja erilaiset näkökulmat olivat opintojen bonuspuolia, Pesonen sanoo.
Hän on erityisen tyytyväinen siihen, miten työpaikka on tukenut halua kasvaa ja kehittyä.
– Joskus työ voi tuntua puuduttavalta, jos tekee aina samaa. Meitä kannustetaan kokeilemaan uutta. Koulutus toi työhön kipinää, ja olen ollut todella tyytyväinen.
Kohti online-palvelua
Opintojen päätavoitteena oli hyödyntää niitä uuden online-palvelun kehittämisessä ja määritellä palvelun tarpeet ja tavoitteet tarkasti. Näin teoria ja käytäntö kohtasivat, ja kehitystyöhön saatiin tuoretta tietoa.
Tällä hetkellä Rovakairan asiakaspalveluun voi ottaa yhteyttä puhelimitse, sähköpostitse ja chatin kautta, ja pian rinnalle tulee siis myös online-palvelu. Pesonen, joka on työskennellyt asiakaspalvelussa jo yli kymmenen vuotta, on kuullut asiakkaiden toiveita vuosien varrella.
– On ollut selvä trendi, että ihmiset haluavat hoitaa asiansa itsenäisesti sähköisen kanavan kautta. Toimistossa tapahtuvalle henkilökohtaiselle palvelulle ei ole enää samanlaista tarvetta kuin muutama vuosi taaksepäin, Pesonen kuvaa.
Jatkossa online-palvelusta voi esimerkiksi seurata ja tarkastella laskutus- ja kulutustietoja.
– Ensin laitetaan perusominaisuudet kuntoon, ja sen jälkeen kehitetään palvelua pala kerrallaan. Asiakkailla on tällä hetkellä selkeä tarve juuri näihin perusasioihin, Pesonen sanoo.
Palveluasiantuntijan työpäiviin sisältyy asiakastietojen muutoksia, sähköliittymätilauksia, laskutusasioita ja yleistä neuvontaa. Ennen vuoden vaihdetta asiakkaat voivat hoitaa osan näistä tehtävistä rakenteilla olevan online-palvelun kautta – vuorokauden ajasta riippumatta.
– Tämä vapauttaa meille aikaa keskittyä asiakkaiden ohjaukseen, neuvontaan sekä tulevaisuuden palvelujen kehittämistyöhän, Pesonen toteaa.