Kesätyö Rovakairan verkko-osastolla on tuonut Anni Larkomaalle mahdollisuuden soveltaa opintoja ja saada työkokemusta uusiutuvien energiamuotojen parissa.
Rovakairalla Anni Larkomaa on päässyt näkemään, miten sähköverkon suunnittelu, asiakkaiden tarpeet ja käytännön ratkaisut kytkeytyvät toisiinsa. Verkko-osastolla Larkomaan työhön kuuluvat muun muassa verkon dokumentointi, teknisiin asiakaspalvelukysymyksiin vastaaminen ja liittymätarjousten tekeminen.
– Ala sähköverkon kehittämisen ja uusiutuvan energian parissa kiinnosti ja sai hakemaan Rovakairalle. Toiveenani oli myös jo pitkään ollut muuttaa Pohjois-Suomeen.
Larkomaa on koulutukseltaan sähkötekniikan diplomi-insinööri. Hän on opiskellut uusiutuvan energian tekniikkaa ja sähköverkkotekniikkaa, ja aiempaa työkokemusta on kertynyt teollisuudesta sähkötyösuunnittelijana.
– Uusiutuvien parissa en ole aiemmin työskennellyt, mutta opintoni ovat liittyneet aurinko- ja tuulienergiaan sekä niiden varastointiin ja akkuihin. Vaikka asiat ovat osin opinnoista tuttuja, on työ Rovakairalla tuonut myös paljon uutta.
Uuden oppiminen palkitsee
Larkomaa kertoo, että työn aloitus Rovakairalla meni sujuvasti. Vastaanotto ja perehdytys olivat hyviä, hän sanoo.
– Tutustuimme aluksi yhtiön historiaan ja järjestelmiin sekä verkkotietojärjestelmään.
Pian perehdytyksen jälkeen Larkomaa pääsi tekemään monipuolisia tehtäviä käytännössä. Hänestä oli kiinnostavaa esimerkiksi suunnitella aluetta, johon uudet liittymät tulevat.
– Pidän siitä, että työ Rovakairalla on hyvin vaihtelevaa ja pääsen selvittelemään ja hakemaan tietoa sekä haastamaan itseäni ja tekemään ongelmanratkaisua. Silloin työhön oikein uppoutuu. On palkitsevaa, kun oppii uutta.
– Toivottavasti pääsen käymään myös työmailla ja sähköasemilla.
Merkityksellistä työtä ja mukavat työkaverit
Larkomaa on viihtynyt hyvin Rovakairalla. Parasta arjessa ovat työkaverit, hän sanoo.
– Työ on täyttänyt odotukseni ja ollut mielenkiintoista. Pidän Rovakairasta työpaikkana paljon. Täällä on mukavia ihmisiä ja heti tuli sellainen olo, että pääsin mukaan porukkaan. Hyvän työpaikan tekee myös se, että on mukavat työkaverit ja hyvä työilmapiiri. Täällä se on toteutunut.
Vapaa-aikana Oulusta kotoisin oleva Larkomaa nauttii pohjoisen monipuolisista harrastusmahdollisuuksista eikä talven kaamosaikakaan haittaa menoa.
– Vaellan, laskettelen ja nautin talvilajeista. Täällä lunta on talvella paljon, eikä pimeä aika korostu niin paljon, hän kuvailee pohjoisessa asumista.
Kesätyö Rovakairalla on antanut Larkomaalle paitsi uutta osaamista myös vahvistanut mielikuvaa siitä, että energia-alalla voi tehdä monipuolista ja yhteiskunnallisesti merkittävää työtä.
– Tämä on tärkeää ja merkityksellistä liiketoimintaa, jossa turvataan monia yhteiskunnan toimintoja.
Yhteistyö jatkuu Rovakairalla
Kesätyö on saanut jatkoa, ja Annin työ Rovakairalla jatkuu. Hän pääsee syventämään osaamistaan sähköverkoista ja uusiutuvasta energiasta sekä kartuttamaan kokemustaan energia-alan monipuolisissa tehtävissä.
